Niedawno na moich studiach podyplomowych na UW miałam cały blok poświęcony różnym pokoleniom i ich charakterystykom. Temat ten jest o tyle ważny, że aktualnie mamy dość nietypową sytuację. Aż cztery pokolenia spotykają się właśnie na rynku pracy. I to w dodatku cztery diametralnie różne pokolenia. 

Aczkolwiek nie jest to ważne TYLKO w psychologii pracy. Od razu uprzedzam, zanim wyłączysz ten odcinek, stwierdzając, że skoro nie pracujesz w HR to Ciebie to nie dotyczy. Otóż dotyczy Cię to, mnie również, a także członków naszych rodzin i wszystkich wokół. 

Głęboko wierzę w to, że pierwszym krokiem do porozumienia jest zrozumienie. Jest umiejętność postawienia się w roli drugiej osoby i próba spojrzenia na sytuację czy życie jej oczami. I tym się właśnie dzisiaj zajmuję. Opowiadam Ci o tych czterech pokoleniach. O tym jak myślą, co jest dla nich ważne… Po to, żebyś lepiej ich zrozumiał/a.

Te cztery pokolenia, o których dziś opowiadam to: baby boomersi, pokolenie X, pokolenie Y zwane też millenialsami, oraz pokolenie Z

A to do czego Cię dziś zachęcam, to do większego zrozumienia dla innych i do brania poprawki na to, z jakiego czasu się wywodzą. I w pracy, gdzie zrozumienie kto jest Twoim pracownikiem (czy pracodawcą), czego oczekuje i co go motywuje, może znacznie zmniejszyć ilośc konfliktów i nieporozumień… I też w sytuacjach prywatnych. Gdzie znajomość różnic pokoleniowych może pomóc Ci z większą wyrozumiałością podejść do swoich rodziców dzieci czy partnera, jeżeli pochodzicie z różnych pokoleń. I może łatwiej będzie Ci dobrać swoje argumenty w rozmowie z innym pokoleniem tak, żeby zrozumiało. Albo może w niektórych przypadkach zrezygnujesz z usilnego tłumaczenia swoich działań osobom, które mogą ich nigdy nie zrozumieć, ponieważ spojrzenie na świat mają kompletnie inne (i też mają do niego prawo). 

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.