Danshari – jak pozbyć się nadmiaru

Danshari to w języku japońskim usuwanie nadmiaru i rozstawanie się z przedmiotami. Opisuje je w swojej książce „Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” Fumio Sasaki i równocześnie podpowiada jak zacząć. I to właśnie na jego wskazówkach się tutaj opieram. I tylko jeszcze słowem wstępu – będę tutaj zamiennie używała słów jak wyrzucanie, pozbycie się, pożegnanie się z. Nie oznacza to, że zachęcam Cię do tego żeby od razu wszystko wynosić na śmietnik! Za każdym razem mam na myśli to, żeby dane rzeczy oddać, sprzedać, wymienić, przekazać, a dopiero jak już nie ma innej opcji – faktycznie zutylizować. No może oprócz kroku pierwszego…

Danshari – kilka kroków i rad, jak zacząć
  1. Wyrzuć oczywiste śmieci.
  2. Zminimalizuj liczbę tych rzeczy, których masz po kilka sztuk.
  3. Pozbądź się tego, czego nie używałeś/aś od roku.
  4. Pożegnaj się z tym, co trzymasz dla pozorów.
  5. Pozbądź się tego, o czym i tak już zapomniałeś/aś, że masz.
  6. Pożegnaj się z tym, kim byłeś kiedyś.
  7. Przejdź przez każde pomieszczenie, obejrzyj każdy przedmiot, który pozostał i zastosuj do niego zasadę 3P (praktyczne, piękne, pamiątkowe).
  8. Weź każdą rzecz do ręki i zastanów się – czy czujesz radość („sparks of joy” za Marie Kondo)?

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.