Fixed i growth mindset

Od zeszłego tygodnia opowiadam Ci o zagadnieniach ściśle powiązanych z psychologią pozytywną. I jeśli poprzednie odcinki Cię zaciekawiły, to obiecuję, że ten dzisiejszy również przypadnie Ci go gustu! Temat fixed i growth mindset jest moim skromnym zdaniem super ciekawy i może naprawdę zmienić Twoje podejście do życia. Nie przesadzam – moje zmienił.

Fixed i growth mindset to dwa podejścia do nauki, pracy i wyzwań, badane przez amerykańską psycholog Carol Dweck. 

Osoby z fixed mindset czyli sztywnym nastawieniem uważają, że wykonywanie zadań powinno odbywać się przy minimalnym wysiłku, a ciężką pracę traktują jako dowód na to, że do czegoś nie mają predyspozycji. Znacznie częściej rezygnują z celu, kiedy napotykają trudności, ponieważ same nie wierzą, że mogą czegoś się nauczyć. Poza tym dużo bardziej obawiają się ujawnienia własnych deficytów, porażki, i niekompetencji, co skutecznie blokuje je przed podejmowaniem nowych wyzwań.

Z kolei osoby z growth mindset czyli nastawieniem na rozwój, wierzą, że człowiek wszystkiego jest się w stanie nauczyć. Oczywiście – nadal pewne umiejętności przychodzą łatwiej, a inne trudniej. Ale nawet tam gdzie w danym momencie jesteśmy kiepscy, możemy się poprawić. W związku z takim tokiem rozumowania, osoby z growth mindset znacznie częściej poszukują możliwości rozwoju, nie mają nic przeciwko ciężkiej pracy, a ewentualne porażki i błędy postrzegają jako możliwość nauczenia się czegoś nowego. Dużo aktywniej konfrontują się też z własnymi słabościami, rzadziej się poddają i bardziej cenią sam proces rozwoju niż nawet dojście do konkretnego celu.

Więcej na ten temat – w dzisiejszym odcinku.

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.