Kwadrat komunikacji – cztery nadajniki, czworo uszu

Jak zapowiedziałam ostatnio, w tym tygodniu wchodzimy w temat komunikacji. A więc w ważny temat, bo to w końcu na niej opierają się wszystkie nasze relacje. Nie da się żyć obok kogoś i się z nim nie komunikować… Podobnie, jak nie da się zbudować trwałej relacji czy przejść przez kryzys we dwoje, jeśli tej komunikacji zabraknie. Dlatego, w ciągu najbliższych kilku odcinków, chcę zwrócić Twoją uwagę właśnie na ten temat. Na pierwszy ogień postanowiłam wziąć teorię niemieckiego profesora Friedmana Schulza von Thuna. Psychologa, który w 1977 roku zaprezentował po raz pierwszy swój czteropoziomowy kwadrat komunikacji.

Kwadrat komunikacji zakłada istnienie czterech płaszczyzn, z których składa się każdy komunikat: rzeczowej, apelowej, ujawniania siebie i wzajemnej relacji. A także istnienie czterech uszu odbiorcy o analogicznych nazwach.

Każdy poziom, czy to odbierania czy nadawania, zawiera inną część informacji. Płaszczyzna rzeczowa to konkretnie to, co jest treścią komunikatu. Dalej, płaszczyzna apelowa zawiera prośby i oczekiwania – wypowiedziane wprost lub nie. Kolejna – płaszczyzna wzajemnej relacji mówi o stosunku rozmówców względem siebie. I wreszcie płaszczyzna ujawniania siebie, to z jednej strony sposób na powiedzenie czegoś o sobie, a z drugiej, na odczytanie tego, jak ktoś nas odbiera.

Więcej o nich wszystkich – w dzisiejszym odcinku!

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.