One Little Word – maleńka rzecz, mikrodziałanie, które jednak co roku sprawia mi mnóstwo radości. O co chodzi? O wybranie sobie jednego słowa, które będzie nam przyświecało przez cały kolejny rok. 

Inicjatorką tego projektu jest Ali Edwards, która wpadła na pomysł w 2006 roku.  Tak sama o tym pomyśle mówi (tłumaczenie moje):

Pojedyncze słowo potrafi być potężną rzeczą. Może być tym pierwszym kręgiem na wodzie, który zmieni wszystko. Może być ostre i wgryzające się w Twoją głowę, albo bogate, miękkie i powolne. W roku 2006 zapoczątkowałam tradycję wybierania jednego słowa dla siebie, każdego stycznia. Słowa, na którym mogłabym się skupić, wokół którego medytować i nad którym mogłabym się zastanawiać podczas codziennego życia. Moimi słowami do tej pory były: play, peace, vitality, nurture, story, light, up, open, thrive, give i whole (zabawa, pokój, żywotność, pielęgnować, historia, światło/lekki, w górze/w górę, otwarty, kwitnąć/rozwijać się, dawać i całość). Każde z tych słów stało się w jakiś sposób częścią mojego życia. Wrosły w to kim jestem i kim się staję. Były tym, czego potrzebowałam najbardziej (a nie zdawałam sobie z tego sprawy). Pomogły mi oddychać głębiej, widzieć więcej, wybierać wyzwania i wzrastać.

Jak wprowadzić projekt w swoje życie?

Pierwszym krokiem jest, oczywiście, wybór słowa. Ale nie chodzi o pierwsze, które przyjdzie na myśl. Czasem może i okaże się TYM słowem, ale zachęcam do jednak głębszego przemyślenia tematu. Zaparz sobie herbatę, zrób kawę, usiądź spokojnie, weź notatnik do ręki. Wypisz najpierw wszystko, co dla Ciebie ważne, wszystko, co chciał(a)byś osiągnąć w przyszłym roku. Zastanów się, co Cię czeka, co już teraz możesz przewidzieć. Zajrzyj w głąb siebie. Może pomoże Ci dopasowanie jakiegoś słowa do roku, który właśnie się kończy? Jaki ten rok był? Jakim słowem dałoby się go opisać? A kiedy już znajdziesz to słowo na rok 2019 – jaki chciał(a)byś, żeby był 2020? Żeby pod jakim sztandarem przebiegał? Co powinno być motywem przewodnim całego roku? Wypisz te słowa, poszukaj ich synonimów, dopisz kolejne, wymyśl słowa powiązane. Aż w końcu trafisz na to, które do Ciebie tak przemówi, że będziesz na 100% pewny/a, że to TO.

Pamiętaj, że słowo powinno być pojedyncze

Dlatego nawet wśród polskich blogerów, u których widziałam ten projekt, prym wiodą jednak angielskie słowa. Z dwóch powodów – po pierwsze tam dużo łatwiej znaleźć właśnie pojedyncze słowo, które będzie czasownikiem, rzeczownikiem albo przymiotnikiem (u nas np. bardzo bruździ „się” w czasownikach, co znacznie utrudnia sprawę). Po drugie – nie ma tam polskich znaków, co czasem może ułatwiać sprawę podczas drugiego kroku (ale o tym za chwilę).

Wybór słowa może być więc bardzo łatwy albo bardzo trudny.

Dla mnie na przykład one little word na 2016 rok było oczywiste – CHANGE. Cały rok oparty był o zmiany – otoczenia, miejsca, stylu życia, relacji, mnie samej. Nie wyobrażałam sobie innego słowa. W roku 2017 postawiłam na LEARN – i rzeczywiście był to rok nauki. Obroniłam wtedy magistra, zrobiłam mnóstwo kursów, nauczyłam się obsługi WordPressa. Moim słowem na rok 2018 było BECOME, bo chciałam stać się bardziej sobą. Odkryć to, kim jestem, co jest dla mnie ważne, jak działam. I faktycznie to był czas odkryć na swój temat. Natomiast słowem tego roku, 2019, było BUILD. I z dumą muszę stwierdzić, że wiele zbudowałam tego roku! Skupiłam się na budowaniu swojego związku, budowaniu biznesu oraz całej masy zdrowych nawyków. I myślę, że wszystkie te zbudowane w tym roku podstawy, w przyszłym roku, czy nawet latach, zaprocentują.

A jakie one little word wybrałam na rok 2020?

Bo oczywiście nie mogłam się powstrzymać i już to zrobiłam! Otóż moim słowem na rok 2020 jest ENJOY. Jak widzisz, wszystkie dotychczasowe słowa z ostatnich 4 lat były bardzo… konstruktywne. Wszystkie miały na celu zmianę mojego życia, ulepszenie go, stworzenie czegoś. Wymagały ode mnie dużo aktywności, pracy i nauki. No były to słowa, które non stop pchały mnie do przodu, ale też które mocno mnie przez te lata zmęczyły. Dlatego w przyszłym roku stawiam na cieszenie się tym wszystkim, co do tej pory udało mi się zrobić. Zamierzam nagrodzić się za lata wytężonej pracy i więcej czasu poświęcić na docenianie tego gdzie jestem, z kim jestem i jak to moje życie teraz wygląda.

A jak sprawić, żeby to wybrane słowo żyło przez cały rok?

Tu dochodzimy do kroku drugiego. Warto je w jakiś sposób wyeksponować albo zadbać o to, żeby było przy nas przez cały czas. Niektórzy ustawiają je jako tapetę w telefonie albo pulpit komputera. Niektórzy zamawiają je w formie napisu np. z drewna i stawiają gdzieś w mieszkaniu na widocznym miejscu. Jeszcze inni zamawiają magnes na lodówkę z takim słowem albo grawerują je na jakiejś biżuterii. I ja chyba na tą ostatnią opcję postawię, ale przyznam się bez bicia, że nadal moich słów nie zamówiłam! Ale jest to pierwszy punkt na liście celów na przyszły rok. I na pewno się pochwalę, kiedy już przyjdą.

Na koniec kilka przykładów słów, które mogą stać się Twoim one little word.

Długo zastanawiałam się, czy je tu podawać. Nie chciałabym, żebyś poszedł/poszła na łatwiznę i po prostu wybrała z listy to, które się spodoba. Ale może któreś Cię zainspiruje i podpowie w jakim pójść kierunku? Może któreś poprowadzi Cię do właściwego słowa? Tak więc zamieszczam listę (po angielsku, z powodów, które podawałam wcześniej):

ACCEPT, ADVENTURE, BALANCE, BEGIN, BLOOM, BREATHE, BULID, CELEBRATE, CHALLENGE, CHERISH, COMPLETE, CONNECT, COURAGE, CREATE, DISCIPLINE, DO, ENJOY, ENOUGH, EXPERIENCE, EXPLORE, FOCUS, FORWARD, FREEDOM, GIVE, GROW, HAPPY, HONEST, INVEST, JOURNEY, LESS, LIGHT, LISTEN, LOVE, MAGIC, MAKE, MINDFUL, MOVE, MYSELF, NOURISH, OPEN, PEACE, PRACTICE, PREPARE, PROGRESS, PURPOSE, REDUCE, REFRESH, RELEASE, RESET, RISE, SHINE, STRONG, STRIVE, TRUST, WILD, WISDOM, WORK…

Koniecznie daj znać, co wybrałeś/aś!

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.