Grudzień to zdecydowanie mój ulubiony czas roku. Jestem ogromną fanką zamykania etapów i rozpoczynania kolejnych. I nic mnie tak nie motywuje jak nowy początek. Dlatego z taką radością oddaje Ci dzisiaj w ręce odcinek „Podsumowanie roku”! A w kolejnych dniach zamierzam zasypać Cię odcinkami, które w mojej opinii super przygotują Cię do stworzenia planu na 2020.

Od razu zaznaczam, że moje podsumowanie roku (oraz dekady!) też się tu pojawi, ale później:) Na razie chcę Ci opowiedzieć o tym, jak ja podsumowuję kolejne lata.

PS. Wszystko o czym opowiadam oraz wszystko, co opisuję poniżej, możesz znaleźć też w formie PDF’a na końcu tekstu (link skąd tego PDF’a możesz pobrać). To tak gdybyś chciał/a to sobie wydrukować.

KROK 1 – WYDARZENIA

Zacznijmy od tego, co wydarzyło się w Twoim życiu w roku 2019. Narodziny, śluby, pogrzeby, egzaminy, nowe znajomości, przeprowadzki… Ale też mniejsze rzeczy, które jednak czujesz, że były znaczące i w jakiś sposób wpłynęły na Ciebie. W tej części zachęcam Cię do wypisania wszystkich ważnych wydarzeń, nie pilnując chronologii, ale zapisując je tak, jak przychodzą Ci do głowy. Kiedy wypiszesz wszystkie, możesz zajrzeć do kalendarza lub dziennika i dopisać te, o których już zapomniałaś/eś. Teraz przyjrzyj się im – co zapisałaś/eś jako pierwsze i dlaczego? O czym zapomniałaś/eś i, jak myślisz, dlaczego? Wybierz z nich wszystkich 3 te największe, najważniejsze i zastanów się czego się dzięki nim nauczyłaś/eś, co zmieniły w Twoim życiu, jak na Ciebie wpłynęły.

KROK 2 – PRZEGLĄD PLANÓW NA 2019

Jeżeli prowadziłaś/eś w tym roku celownik albo chociaż spisałaś/eś swoje plany, cele i postanowienia na rok 2019 – to jest moment, żeby przyjrzeć się im i zobaczyć jak poszła Ci ich realizacja. Jeżeli nie spisałaś/eś planów na początku 2019 roku albo zrobiłaś/eś to, ale nie masz już tej listy – spróbuj przypomnieć sobie co chciałaś/eś zrobić w tym roku i szczerze oceń jak Ci poszło. Pamiętaj – tu nie chodzi o stawanie się swoim najgorszym krytykiem, nie chodzi o samobiczowanie się i wpadanie w dół przez nieosiągnięte cele! Zadanie to ma raczej pomóc Ci realnie spojrzeć na tegoroczne plany, by nowy rok zaplanować lepiej – może bardziej realistycznie, a może właśnie bardziej ambitnie. Dla ułatwienia, podpowiadam kilka podstawowych kategorii celów i postanowień, ale oczywiście możesz stworzyć własne.

PRACA; MIŁOŚĆ / RELACJE ; ZDROWIE / URODA; NAUKA / UMIEJĘTNOŚCI; SFERA DUCHOWA; FINANSE; HOBBY / PASJE; PRZEŻYCIA / PODRÓŻE

KROK 3 – KOŁO ŻYCIA

Zadanie to będzie dla Ciebie ciekawsze za rok – kiedy będziesz miał/a tegoroczne koło do porównania. Ale już teraz warto się przyjrzeć miejscu w którym jesteś. Będzie to pomocne zwłaszcza przy planowaniu kolejnego roku – koło w fajny sposób pokazuje, które sfery naszego życia wymagają naszej uwagi. Poniżej znajduje się 10 okręgów. Środek to punkt 0, ostatni okrąg to 10-tka. Twoim zadaniem jest ocena podanych sfer Twojego życia w skali 0-10, gdzie najwyższa liczba oznacza, że w tej sferze wymiatasz! Zapisane przeze mnie poniżej sfery to tylko propozycje. Możesz je nazwać inaczej lub dorysować kolejne. Kiedy już naniesiesz wszystkie punkty – połącz je, żeby jeszcze wyraźniej zobaczyć, czy Twoje życie jest zrównoważone, czy któreś pola mocno się wybijają albo wręcz przeciwnie – są szczególnie zaniedbane.

PS. Tak, to jest to samo narzędzie, co przy progresie, ale tym razem nie chodzi o ocenę postępu, a o to jak ogólnie oceniamy tą dziedzinę naszego życia. Bardziej szczegółowo tłumaczę to w nagraniu.

kolo życia temat na dziś
KROK 4 – PYTANIA

Dostrzegam ogromną wartość w pytaniach. W zadawaniu ich sobie i innym. Pytania zmuszają do zastanowienia się, zachęcają do przyjrzenia się pewnym sprawom, pomagają złapać perspektywę, ułatwiają dialog – z drugą osobą albo z samym sobą. Wierzę w to, że dobrze postawione pytanie, a następnie szczera odpowiedź, pomagają nam w dotarciu do sedna, do wnętrza, do istoty rzeczy. Dlatego zachęcam Cię teraz do szczerych odpowiedzi na poniższe pytania. Pomoże Ci to spojrzeć trochę szerzej i trochę głębiej na ten miniony rok, a być może też odkryć coś nowego na swój temat.

1. CO BYŁO TWOIM NAJWIĘKSZYM SUKCESEM 2019 ROKU?
2. JAKIE BYŁO TWOJE NAJWIĘKSZE WYZWANIE W UBIEGŁYM ROKU?
3. TWOJA NAJLEPSZA DECYZJA W TYM ROKU, TO…?
4. O JAKIM WYDARZENIU Z ROKU 2019 OPOWIEDZIAŁ(A)BYŚ WNUKOM?
5. CO ZROBIŁAŚ/EŚ PO RAZ PIERWSZY W TYM ROKU? JAKĄ NOWĄ UMIEJĘTNOŚĆ NABYŁAŚ/EŚ?
6. JAKIE DROBNE RZECZY (KSIĄŻKI, FILMY, ITP.) SPRAWIŁY CI NAJWIĘCEJ PRZYJEMNOŚCI W 2019?
7. KTO BYŁ DLA CIEBIE NAJWIĘKSZĄ INSPIRACJĄ W TYM ROKU I DLACZEGO?
8. NA KIM W TYM ROKU NAJBARDZIEJ MOGŁAŚ/EŚ POLEGAĆ?
9. Z KIM NAJCHĘTNIEJ SPĘDZAŁAŚ/EŚ CZAS W TYM ROKU?
10. KTÓRA CHWILA ROKU 2019 BYŁA DLA CIEBIE NAJPRZYJEMNIEJSZA?
11. Z CZEGO JESTEŚ NAJBARDZIEJ DUMNA/Y?
12. CO DOBREGO ZROBIŁAŚ/EŚ W TYM ROKU?
13. ZA CO JESTEŚ WDZIĘCZNA/Y?
14. Z CZYM SOBIE PORADZIŁAŚ/EŚ W TYM ROKU? JAKIE OGRANICZENIE PRZEZWYCIĘŻYŁAŚ/EŚ?
15. CZEGO NOWEGO DOWIEDZIAŁAŚ/EŚ SIĘ O SOBIE W TYM ROKU?
16. CZY UDAŁO CI SIĘ SPEŁNIĆ W TYM ROKU JAKIEŚ SWOJE MARZENIE? JAKIE?
17. CO ZAMIERZAŁAŚ/EŚ ZROBIĆ W TYM ROKU, ALE CI SIĘ NIE UDAŁO? DLACZEGO?
18. CZY JEST COŚ, CZEGO ŻAŁUJESZ W TYM ROKU?
19. CZEMU POŚWIĘCIŁAŚ/EŚ W TYM ROKU ZA DUŻO UWAGI?
20. CZEMU POŚWIĘCIŁAŚ/EŚ W TYM ROKU ZA MAŁO UWAGI?
21. CZEGO NAUCZYŁ CIĘ ROK 2019? JAKIE LEKCJE PRZEROBIŁAŚ/EŚ?
22. JEŚLI MIAŁ(A)BYŚ OPISAĆ ROK 2019 TRZEMA SŁOWAMI – JAKIE BY ONE BYŁY?
 
*KROK 5 – PORÓWNANIE PODSUMOWAŃ

Zadanie z gwiazdką! Nie wiem, czy w zeszłym roku zrobiłaś/eś sobie podsumowanie czy nie. Jeżeli tak – świetnie! Spróbuj więc teraz porównać je ze sobą. Gdzie są podobieństwa, a gdzie różnice? Co się powtarza? Jacy ludzie pojawiają się w obu i w jakim kontekście? Jeżeli nie masz zeszłorocznego podsumowania – spróbuj chociaż częściowo odtworzyć sobie rok 2018 i zestaw go z 2019. To, co się działo, jak funkcjonowałaś/eś, na czym się skupiałaś/eś. Czy popełniałaś/eś nadal te same błędy, czy może zauważasz zmiany? Jaka była dynamika roku 2018 i czy rok 2019 przebiegał podobnie czy zupełnie inaczej? Zadanie to może być trudne, ale zachęcam Cię do chwili refleksji. Może przyjdzie Ci coś na myśl. A może niechcący odkryjesz jakiś schemat swojego funkcjonowania na przestrzeni 12 miesięcy?

NA ZAKOŃCZENIE

Na zakończenie zabawa w skojarzenia. Zasady są następujące – ja zaczynam zdanie, a Ty je kończysz, zapisując pierwsze co przyjdzie Ci na myśl. Kluczem jest tu spontaniczność! Nie myśl, nie analizuj, zapisuj swoją pierwszą myśl. Niektóre zdania są szalone, więc i odpowiedzi mogą takie być!

ROK 2019 MIAŁ KOLOR ………………………………………………
SMAK ROKU 2019 TO ……………………………………………….
ZAPACHEM ROKU 2019 BYŁBY ………………………………………………..
MOJĄ PIOSENKĄ 2019 JEST …………………………………………
MÓJ CZŁOWIEK W ROKU 2019 TO ……………………………………………….
GEST ROKU 2019 TO ………………………………………………..
MOIM EMOTIKONEM 2019 JEST ………………………………………………….
GŁÓWNA EMOCJA / UCZUCIE ROKU 2019 TO …………………………………………..
TERAZ, MYŚLĄC O ROKU 2019, CZUJĘ …………………………………………..
W NOWYM ROKU CHCIAŁABYM WIĘCEJ ……………………………………………

Teraz, po uzupełnieniu wszystkich zdań, możesz się im chwilę przyjrzeć i zastanowić skąd wzięły się Twoje odpowiedzi. Czy coś Cię zaskoczyło?

I to już wszystko!

Mam nadzieję, że dotarłaś/eś szczęśliwie do brzegu i że dzięki naszej wspólnej podróży popatrzyłaś/eś na miniony rok bardziej świadomie. A przede wszystkim mam nadzieję, że to podsumowanie pomogło Ci ogarnąć myślą cały rok 2019, przeżyć go na nowo i… zamknąć ten rozdział! Bo właśnie nadszedł moment, by wziąć głęboki oddech i otworzyć się na nowy rok i wszystko, co ma do zaoferowania.

A TUTAJ znajduje się PDF z tym wszystkim, co powyżej. Możesz sobie pobrać i wydrukować:)

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.