Techniki aktywnego słuchania

No dobra, miałam dzisiaj opowiadać o blokadach komunikacyjnych. Ale, po przesłuchaniu poprzedniego odcinka uznałam, że jednego elementu w nim zabrakło. Nie chciałam go przeładowywać teoriami, bo i tak już był od nich ciężki. I nie chciałam go przedłużać, bo i tak nie był zbyt krótki. Ale w efekcie mam wrażenie, że trochę urwałam go w złym miejscu. I dlatego dzisiaj zamierzam go dokończyć. A o blokadach zdążymy jeszcze pogadać… Tak więc poprzednio powiedziałam, coś mniej więcej takiego. „Pomyśl, ile rzeczy może pójść nie tak w komunikacji… Niejasny przekaz, jednotorowy odbiór, cała komunikacja niewerbalna. No i przede wszystkim – interpretacja inna niż intencja. Dlatego, w przypadku komunikacji, warto wyłączyć autopilota. I zacząć mówić i słuchać świadomie i aktywnie. Ta jedna zmiana, może całkowicie odmienić całe relacje i ja bardzo głęboko w to wierzę…”. I na tym skończyłam, a teraz widzę, że powinnam dodać – a co to znaczy słuchać aktywnie? I jakie są techniki aktywnego słuchania? No i dzisiaj właśnie o tym.

Samego pojęcia aktywnego słuchania chyba nie ma sensu wnikliwie opisywać, jest to pojęcie dość intuicyjne…

Tak najogólniej jest to po prostu faktyczne skupianie się podczas rozmowy na tym, co mówi druga osoba. I staranie się, by utrzymać koncentrację na jej słowach. Oraz, by aktywnie zrozumieć o czym mówi i co stara się nam rzeczywiście przekazać. Czyli, jest to nie tylko kodowanie, że ktoś coś powiedział, czy nawet co powiedział, ale aktywniejsze dociekanie, by faktycznie zrozumieć czyjś przekaz.

I teraz, żeby ułatwić Ci naukę tego aktywnego słuchania, postanowiłam opowiedzieć Ci o kilku wybranych technikach, które je wspomagają.

Są to: parafrazowanie, klaryfikacja, zadawanie pytań lub inaczej precyzowanie, podsumowanie i odzwierciedlanie uczuć.

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.