Teoria pięciu osób

Teoria pięciu osób to temat, który już się u mnie pojawił – i na blogu, kiedy jeszcze ten podcast był blogiem i w poprzedniej odsłonie już samego podcastu. Jednak jest to na tyle ważny dla mnie temat, że i tu nie mogło go zabraknąć!

Na czym polega teoria pięciu osób?

Zakłada ona, że jesteśmy wypadkową pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Nie do końca zgadzam się co do liczby – myślę, że nie ma co się ograniczać do tych pięciu. Ale z samą teorią bardzo się zgadzam, bo już nie raz przekonałam się o jej słuszności! To, jakimi ludźmi się otaczamy i jaki styl życia one posiadają, wpływa ogromnie na nasze codzienne wybory i decyzje. Dlatego zwłaszcza jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu – warto na początek przyjrzeć się tym, którzy nas otaczają. 

Serio – zachęcam Cię do spisania na kartce osób, z którymi spotykasz się najczęściej i zastanowienia się, w jaki sposób one na Ciebie wpływają. Co mówią? Jakie komunikaty Ci dają? Jaką energią emanują? Czy są wspierające i powtarzają Ci „dasz radę”, czy wręcz przeciwnie – ściągają Cię w dół? Pamiętaj, że dużo szybciej i łatwiej nam równać w dół! Więc niebezpiecznie mieć wśród najbliższych same negatywne osoby, które podcinają nam skrzydła albo same wiodą życie jakiego Ty wieść nie chcesz!

A co jeśli okaże się, że masz kogoś negatywnego obok siebie?

Wyjścia masz 3. Możesz spróbować porozmawiać z tą osobą i powiedzieć jej, że potrzebujesz wsparcia, a nie podkładania nogi. Być może to zadziała! Jeżeli jest to osoba, z którą nie da się porozmawiać, ale nie jest Ci aż tak bliska – gorąco zachęcam Cię do ograniczenia kontaktu z nią albo całkowitego jego zerwania, jeśli jest taka opcja. Pamiętaj, że masz jedno życie i ograniczony czas! A czy nie lepiej dawać go komuś, kto Cię wzmacnia, a nie komuś, kto Cię ściąga w dół? 

Natomiast jeśli wiesz, że ani opcja 1 ani 2 nie zadziała lub nie jest możliwa, możesz jeszcze spróbować wyrównać tą energię, dodając do swojego grona osoby bardzo pozytywne, które będą Cię motywować do zmian!

O tym, gdzie je znaleźć więcej w odcinku.

Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.