Temat wartości jest dla mnie ogromnie ważny. Po pierwsze dlatego, że według mnie ułatwia samopoznanie, lepsze zrozumienie siebie, lepsze rozumienie decyzji jakie się podejmuje oraz życie szczęśliwsze i bardziej spełnione. Po drugie dlatego, że pomaga mi złapać szerszą perspektywę, kiedy patrzę na innych. Łatwiej jest mi rozumieć i szanować postępowanie innych, kiedy uświadomię sobie, że po prostu kierują się innymi wartościami niż ja i co innego jest dla nich ważne. I mają pełne prawo do tego, by kierować się nimi!

Dlatego zależało mi na tym, żeby ten temat się tu pojawił i to pojawił się na początku istnienia tego podcastu. Jeżeli mamy iść razem po drodze samopoznania i rozwoju osobistego, to uważam, że właśnie tutaj musimy tą drogę zacząć. Od spojrzenia w głąb siebie, poznania się i ustalenia, co teraz, tu w tym momencie, jest dla mnie najważniejsze.

Dlatego proponuję Ci dzisiaj małe ćwiczenie

Poniżej znajduje się obszerna lista wartości. Nie wszystkich jakie istnieją, ale wystarczająco wielu. Przeczytaj tą listę i zaznacz te wartości, które do Ciebie przemawiają. Zależy mi na tym, żebyś to ćwiczenie wykonał/a bardzo subiektywnie i indywidualnie. Nie myśl o tym, co dla świata jest ważne albo co powinno być ważne dla ogółu. Zaznacz to, co w tym momencie przykuwa Twój wzrok i jest Ci bliskie. Postaraj się, żeby tych wartości było nie więcej niż 30.

Krok 2

Kiedy to zrobisz, spójrz na swoje zaznaczone wartości i wybierz z nich 10. Pewnie nie będzie Ci łatwo, może zatrzymasz się na 12-14 i nie będziesz potrafił/a wyrzucić nic więcej. Mimo to spróbuj! Zmuś się do wyboru tylko 10-ciu. Słuchaj intuicji, słuchaj serca.

Krok 3

Na koniec popatrz na tą listę i wybierz 3. Te najważniejsze, te które najbardziej do Ciebie przemawiają, które są Ci najbliższe. That’s it. To są Twoje wartości na ten moment. Jesteś zaskoczony/a? Czy może właśnie nie? Co te wartości Ci mówią? Czy żyjesz w zgodzie z nimi? Czy są obecne w Twoim życiu? 

Jest spora szansa, że żyjąc nie w zgodzie z nimi, odczuwasz duży niepokój, nie jesteś szczęśliwy/a, czujesz, że cały czas coś jest nie tak. Jeśli tak faktycznie jest, to co mógłbyś/mogłabyś zrobić, żeby żyć bardziej w zgodzie z tym, co jest dla Ciebie ważne?

Na koniec mała uwaga

Nasze wartości zmieniają się w toku całego życia. To, co było ważne dla Ciebie 5 lat temu, teraz może wcale nie być już na pierwszym miejscu. I to też jest ok! Dlatego to ćwiczenie warto sobie powtarzać raz na czas, robić sobie aktualizację i sprawdzać, czy coś w tym naszym systemie wartości się przypadkiem nie zmieniło. Bo może nadal żyjesz w zgodzie z tym, co było dla Ciebie ważne kilka lat temu, a teraz wcale nie jest i przez to Twoje obecne życie nie daje Ci już takiej satysfakcji?

lista wartości temat na dzis

Komentowanie, udostępnianie, polecanie znajomym, wspominanie o mnie przy kieliszku wina i „lajkowanie” fanpage’a na Facebooku jest szalenie mile widziane, więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać, podzielić się swoją historią, o coś zapytać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.